Prof.Dr. Reyhan İRKİN (Dekan)

 

Genç, Dinamik ve Değişimde Öncü İzmir Demokrasi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültemizin 2023-2024 Akademik yılının, Üniversitemize ve Ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.


Sevgili Öğrenciler,

İDÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi’ne hoşgeldiniz. Kendinizi ailenizle birlikte yaşıyor hissedeceğiniz bir üniversitede eğitim almaktan dolayı mutlu, huzurlu ve gururlu olacağınız bir yerdesiniz. Fakültemizde tüm imkânlar sizin daha iyi eğitim almanız için oluşturulmuştur.

Üniversite hayatında akademik eğitimin yanı sıra sosyal koşullar önem taşımaktadır. İDÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi ulaşımı kolay, metroya, tramvaya yürüme mesafesinde merkezi konumdadır. Egenin incisi İzmir’in en güzel ve merkezi konumunda bulunan üniversitemiz bilim alanında olduğu kadar spor, sanat ve kültür anlamında da pek çok seçeneği sizlere sunmaktadır. Yeni kurulan bir üniversite olmasına rağmen çok sayıda gerçekleşen sosyal etkinliklerimiz ile öğrencilerimiz kendilerini geliştirme imkânlarına sahip olmaktadırlar. Bu olanakları değerlendirmeniz fakültemizde geçireceğiniz 4 yıllık süreyi daha da anlamlı hale getirecektir. Pandemi sürecinde olmamıza rağmen hiçbir dersimizi, programımızı aksatmadan eşzamanlı olarak gerçekleştirdiğimiz, ayrıca I. Uluslararası Sağlık Bilimleri Kongremizi (ICHES-IDU 2020, 20-21 Haziran 2020) Türkiye’nin ve Dünya’nın her tarafından konuk konuşmacılarımızla online, II. Uluslararası Sağlık Bilimleri Kongremizi (ICHES-IDU 2021, 12-13 Kasım 2021) yüz yüze, III. Uluslararası Sağlık Bilimleri Kongremizi (ICHES-IDU 2022, 21-22 Ekim 2022) yüz yüze ve on-line olarak başarıyla tamamlamanın büyük gururunu yaşıyoruz.

Sağlık Bilimleri Fakültemiz İzmir’in parlayan bir yıldızı olma yolunda ilerlemektedir. Teknolojik gelişmeleri takip ederek kullanabilen, kişisel iletişimi iyi olan donanımlı sağlık personelinin yetiştirilmesi temel hedeflerimiz arasındadır. Kaliteli sağlık personeli anlayışımız; bilgi, beceri, çalışma ve ahlaki yönden tamamen güvenilebilecek ve iftihar duyulacak niteliklere sahip olunmasıdır. Bunlardan en çok önem verdiğimiz ise güvenilir insan olma özelliği taşımasıdır.  

Sağlık Bilimleri Fakültesi 2018-2019 eğitim öğretim yılında 4 bölüm ile eğitim öğretime başlamış ve tam dolu kontenjanlar ile yoluna devam etmektedir. 2022 yılı Temmuz ayında tüm bölümlerimiz ilk mezunlarını vermiştir. Aynı zamanda Beslenme ve Diyetetik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon (İngilizce), Spor Bilimleri, İş Sağlığı ve Güvenliği, Sağlık Fiziği, Tıbbi Mikrobiyoloji, Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Yüksek Lisansları, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Doktora programları da sağlık bilimlerinde lisansüstü eğitim ve öğretim ile uzmanlık almak isteyen kişiler için seçenek oluşturmaktadır.
Sağlık Bilimleri Fakültesi bünyesinde yer alan Lisans Bölümleri:

  • Beslenme ve Diyetetik Bölümü

  • Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü (İngilizce)

  • Hemşirelik Bölümü

  • Spor Bilimleri Bölümü

 

Öğrencilerimizin aileleri de bilmelidirler ki; öğrencilerinin sorunlarıyla yakından ilgilenen her zaman ulaşabilecekleri bir yönetim yanlarındadır. Devlet üniversitesinde okurken özel üniversite ilgisi görecek olmak da sizler için bir ayrıcalık olacaktır. Tüm öğrencilerimize yeni dönemde başarı, sağlık ve huzur diliyorum. Aynı duygularla fakültemiz tüm akademik ve idarî personelimizin de yeni dönemini kutluyorum.

Prof. Dr. Reyhan İRKİN (Dekan)       

Reyhan.İRKİN.jpeg